Jeg bærer min sjæl
En musisk beretning om kærlighed, overgreb, håb og tilgivelse. Baseret på beretninger, dagbøger og digte om seksuelle overgreb i Grønland.
more
En musisk beretning om kærlighed, overgreb, håb og tilgivelse. Baseret på beretninger, dagbøger og digte om seksuelle overgreb i Grønland.
more
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Friday, March 17 2023 7:30PM
Introduktion kl. 18.30 ved teaterleder og instruktør Hanne Trap Friis.
JEG BÆRER MIN SJÆL//TARNIMA NAMMATAI er en forestilling om overgreb, kærlighed, magt og afmagt, forsoning og håb. Forestillingen er baseret på tekster og digte af mennesker, som har oplevet overgreb – enten på egen krop eller som pårørende.
Hanne Trap Friis er gået sammen med billedkunstner Gukki Nuka om at lave en forestilling om seksuelle overgreb i Grønland med udgangspunkt i dagbøger, digte og beretninger. Bl.a. med bidrag fra Killiliisa-rollemodelkorpset, der er et vigtigt redskab til at bekæmpe seksuelle overgreb.
Medvirkende: Karina Møller, Klaus Geisler, Rasmus Lyberth, Nukakkuluk Kreutzman
Iscenesættelse: Hanne Trap Friis
Komponist: Hans-Ole Amossen
Lys: Naleraq Eugenius
Koncept: Gukki Nuka & Hanne Trap Friis
Scenografi: Naja Rosing-Asvid
Projekt- og turnéleder: Nuka Carmen Bisgaard
Varighed: 80 minutter (uden.pause)
Producent: Teater freezeProductions
En stærk og særpræget jødisk kvinde minder os om nogle af de begivenheder, der formede det forrige århundrede og får konsekvenser for det næste. Rose er en overlever med et begivenhedsfyldt liv.
En danseforestilling, hvor maleren Michael Kviums amorfe kroppe levendegøres med sang og musik i et samspil mellem maleri og danser. En lækkerbisken for alle Kvium- og dansefans. Introduktion kl. 18.45.
En sårbar og ærlig musical om den hæsblæsende studentertid – og om den tomhed, der følger efter. Kom med til blåbogsture, studentergilder og længslen efter at blive set og at høre til. Aftertalk.
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.