Sværdet i stenen
En eventyrlig fortælling, hvor alle kan være med, dog kun i alderen 5 – 99 år. En fortælling, hvor der er plads til grin, gys, spænding, magi, flotte kostumer, en god portion humor og sange med ny musik af Sigurd Barrett
En eventyrlig fortælling, hvor alle kan være med, dog kun i alderen 5 – 99 år. En fortælling, hvor der er plads til grin, gys, spænding, magi, flotte kostumer, en god portion humor og sange med ny musik af Sigurd Barrett
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Saturday, October 08 2022 4:00PM
Sværdet i stenen
En eventyrlig fortælling, hvor alle kan være med, dog kun i alderen 5 – 99 år. En fortælling, hvor der er plads til grin, gys, spænding, magi, flotte kostumer, en god portion humor og sange med ny musik af Sigurd Barrett.
Damen i Søen stiger op af vandet og planter det berømte sværd Excalibur i stenen, med ordene: ”Den der trækker sværdet af stenen skal være landets nye konge”. Damen i søen er nemlig dødtræt af menneskene og deres krige.
Den ene ridder efter den anden må opgive at erobre sværdet. Men den forældreløse Arthur, der som spæd blev bortført af troldmanden Merlin, erobrer sværdet i en alder af 16 år.
I forestillingen medvirker også troldmanden Merlin, der kun bruger sin magi, når det er højst nødvendigt. Den vilde prinsesse Guinevere, som mener at piger selvfølgelig skal have lov til det samme som drenge, den hævngerrige troldkvinde Morgan de Fay, der føler sig uretfærdigt behandlet, og Arthurs selvfede fosterbror Kaj, der tror, at man kommer frem i verden ved at mobbe andre.
En spændende fortælling, som børn og voksne kan få mange gode samtaler om, så det er en god ide at invitere børnene i teatret.
Medvirkende: Lisbeth Kjærulff, Asbjørn Agger, Marianne Bøgelund, Morten Bo Koch
Instruktør: Louise Schouw
Scenografi: Niels Secher
Lyd: Kristian Specht
Dramatiker: Gunvor Reynberg
Musik: Sigurd Barrett
Spilletid: 80 min. uden pause
En stor historie om to helt almindelige menneskers vej gennem livet i sorg og glæde og om modet til at lægge sit liv og hjerte i andres hænder. En rørende historie om tro, håb og kærlighed.
Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om sære ting, der sker – og altid med noget, der løser sig til sidst. Fem vedkommende og vigtige fortællinger med kærlighed som den røde tråd. Alder fra 5 år.
En mystisk karakter sætter en kvinde på prøve nat efter nat og rusker op i hendes ellers trivielle tilværelse. WAKE UP! er en ordløs, komisk og poetisk forestilling, der stiller spørgsmål om identitet, frygt og længsel.
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.