program


Den gerrige

Den gerrige

En klassisk komedie om nærighed og kærlighed, af Molière
I en ægte komedie ender de rette med at få hinanden

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Lørdag, 24. Oktober 2020 16:00

En klassisk komedie om nærighed og kærlighed, af Molière

Medvirkende: Kristian Holm Joensen, Mette Horn, Kristian Boland, Alexander Mayah Larsen, Jacob Weble, Mathilde Arcel Fock, Mads Reuther, Sofia Cukic

Spilletid: 2 timer inkl. pause

Den gerrige Harpagon kan slet ikke tøjle sin angst for, at nogen skal stjæle fra ham. Hans mistænksomhed driver gæk med ham, og han dækker febrilsk over, at han har en stor pengekiste gravet ned i sin have. Hans børn og tjenere er opdraget til at spare, hvor der spares kan: ”Hvorfor dog gå med paryk, når man kan gå med sit eget hår, der gror gratis”.


Harpagon er en gnier af værste slags, som elsker penge højere end sine børn. Hans søn, Cléante, er forelsket i Marianne, som Harpagon tror, er fattig og billig i drift, så hende vil han selv have som hustru. Hans datter, Elise, elsker den unge Valère, som holder sin formue hemmelig, mens han – for at være nær Elise – gør tjeneste hos Harpagon. Men Elise skal – uden medgift – afsættes til en velstående, gammel mand, og Cléante er lovet bort til en rig enke.

Med dette klassiske udgangspunkt er scenen sat for en morsom forviklingskomedie, hvor de to søskende allierer sig med deres tjenere og med giftekniven Frosine for at slippe fri af deres fars tyranni og få lov at gifte sig med dem, de elsker.

I en ægte komedie ender de rette med at få hinanden. Harpagon forbliver gift med sine penge, han tager ikke ved lære og må derfor gøres til grin til glæde for alle, der elsker en god komedie.

Producent: Folketeatret -turné

Aktuelt


Et hvidt og åbent telt favner børn og voksne på tryg og nænsom vis. I himmelteltet er der lyst og fuld af stjerner med låger, der kan åbnes, og som gemmer på spændende overraskelser og små fortællinger. Alder 2-4 år.

Der sidder en kvinde på en kuffert. Og kufferten står i et tog. Toget består af godsvogn på godsvogn på godsvogn. Alle vognene er fyldt med mennesker der ikke ved hvor de er på vej hen. Som slagtekvæg på vej til slagteriet.

Gæt med i Agatha Christies legendariske krimiklassiker om en gruppe mennesker, der er sneet inde på et afsidesliggende hotel med en morder iblandt. Spændingen stiger. Hvem er morderen?

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT GUNDSØ TEATER & MUSIK


Mail: billetter@teater-musik.dk

Tlf. 40 71 11 75


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.