Den grimme ælling
Musikalsk dukkemagi for de allermindste. Dramatisering af H.C. Andersens eventyr. Alder: 2-5 år.
Læs mere
Musikalsk dukkemagi for de allermindste. Dramatisering af H.C. Andersens eventyr. Alder: 2-5 år.
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Lørdag, 18. Marts 2023 10:00
I reden er der æg.Tre små og ét stort. Ud kommer tre gule ællinger... og en stor grå. Vi ser den kluntede og nysgerrige ælling møde verden, overvinde livets forhindringer og til sidst blive en flyvedygtig svane.
”Ånden fra H.C.Andersens eventyr er levende i dette lille, næsten ordløse dukkespil.” - Inger Holst, Information
Instruktion: Gitta Malling
Dukker og scenografi: Marianne Jørgensen
Musik og dramaturgi: Peter Jankovic
Medvirkende: Anne Nøjgård, Kirsten Nottelmann Rav/Anne Kurzweil
Varighed: 35 min.
Producent: Teatret Lampe
Oplev et musikalsk og muntert højskoleophold i Velling med forestillingen METER I SEKUNDET, baseret på Stine Pilgaards bestseller. I Folketeatrets version synger publikum med, mens de møder romanens farverige personer.
Kom indenfor i BRUNOS BODEGA og mød SønderJytte, Klåge, Allan Pisbows og alle de andre, der er lige så faste som resten af inventaret. Et morsomt, musikalsk og kærligt portræt af de brune værtshuse, der stadig bliver færre af.
En forestilling om voksne børn, barnlige forældre og deres fælles bagage
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.