program


Sally far
2

Sally far

De populære bøger ”SALLYS FAR” er udgangspunktet for Louise Schouw Teaters helt nye forestilling med masser af sjov, ballade, rørende øjeblikke og nyskrevne sange. Alder: fra 4 år.
 Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Lørdag, 25. Januar 2025 10:00

Med over en halv million solgte bøger er ”Sallys Far”-bøgerne en af landets mest populære børnebøger lige nu. 

Sallys far er sygt pinlig. F.eks. når han får den skøre idé, at han vil være youtuber, eller når han beslutter sig for, at han ikke gider at være voksen, så han og Sally må bytte roller. Han er også en vildt dårlig taber, og når han får mandeinfluenza, er det Sally, der må sørge for, at han får kiks og kakaomælk. Men kedelig – DET er Sallys far ikke!

De populære bøger ”Sallys Far” er udgangspunktet for Louise Schouw Teaters helt nye forestilling med masser af sjov, ballade, rørende øjeblikke og nyskrevne sange, komponeret af Sigurd Barrett & Eskild Dohn.  Her møder vi Sally, hendes spøjse lillebror, Eddie, hendes ven, Svend, og ikke mindst Sallys sjove og skøre far, der ikke er som andre fædre.

Humoren rammer hele familien, der bliver masser at grine af og snakke om bagefter. For bag fars fis og ballade, er der selvfølgelig også alvor, som vækker eftertanke hos både store og små.

Forestillingen er baseret på bøgerne om ”Sallys Far” af Thomas Brunstrøm og Thorbjørn Christoffersen udgivet af Forlaget Carlsen. Bøgerne er et kæmpehit blandt danske børnefamilier, som ikke kan få nok af de sjove historier om far, Sally og Eddie.'

Iscenesættelse: Louise Schouw

Scenograf: Niels Secher

Dramatisering: Gunvor Reynberg

Musik: Sigurd Barrett & Eskild Dohn

Koreograf: Rebekka Lund.

Medvirkende: Kristian Holm-Joensen,

Marianne Gonnov Bøgelund, Morten Bo Koch m.fl.

Alder:  Familieforestilling fra 4 -99 år.

Producent: Louise Schouw Teater

Varighed 70 min.

 

Aktuelt


En morsom og også gravalvorlig komedie om lysten til at blive skilt efter 50 års ægteskab – hvis man da kan få lov af de voksne børn. Spørgsmålet om, hvad kærlighed egentlig er, bringes i spil, og ingen har svarene.

- hvis vi må for børnene…

Forfatteren Thomas Korsgaard debuterer som dramatiker med komedien SAT I VERDEN. Forestillingen kredser om venskaber, familieforøgelser, ensomhed og opreklameret ret til at være single. Nyskrevet dansk dramatik.

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT GUNDSØ TEATER & MUSIK


Mail: billetter@teater-musik.dk

Tlf. 40 71 11 75


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.