Se Venedig og dø
Nytårskoncert - En hyldest til toppen af poppen i 70’erne Læs mere
Nytårskoncert - En hyldest til toppen af poppen i 70’erne Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Lørdag, 10. Februar 2024 16:30
Nytårskoncert - Se Venedig og dø
En hyldest til toppen af poppen i 70’erne
Efter de sidste par års store succeser med hyldestkoncerterne In The Air Tonight og Candle In The Wind vender MusicalDanmark i foråret 2024 blikket hjem mod Danmark og den danske musikbranche. SE VENEDIG OG DØ er den musikalske historie om den danske musikbranche i slutningen af 1970’erne. Dengang hvor de største navne hed Gasolin, Shu-bi-dua, Sebastian og C.V. Jørgensen.
I slutningen af 70’erne er situationen i musikbranchen helt anderledes end i dag. Branchen er præget af hård konkurrence om, at være det største og mest succesfulde band – om at være ”rockkongen” af Danmark. Op i gennem 70’erne har Gasolin siddet sikkert på tronen, som Danmarks ubestridt største rockband. Men i 1978 er den epoke slut, da bandet beslutter at opløse sig selv.
Kronprinsen er Shu-bi-dua. Et band som er elsket af danskerne men hadet af medlemmerne af Gasolin. Shu-bi-dua står klar til, at overtage tronen ligeså snart, at Gasolin er væk. Som et sidste - og måske desperat træk, så forærer Gasolin et sikkert hit, “Se Venedig og dø” til Lone Kellermann i håbet om, at hun kan videreføre deres succes, fremfor at Shu-bi-dua gør det...
I SE VENEDIG OG DØ kan I se frem til at høre en lang række af de største og mest elskede danske hits fra slutningen af 70’erne fra både Gasolin, Shu-bi-dua, Sebastian, C.V. Jørgensen, Rugsted & Kreutzfeldt m.fl.
Traditionen tro vil der på de festligt pyntede borde i foyeren serveres bobler og kransekage. Boblerne er sponsoreret af Kvickly Jyllinge.
Medvirkende: Jonas Rasmussen, Morten Bytofte, Lene Nørrelykke, Lucas Hoang, Anne Kraglund, Niels Rahbech, Lars Wagner, Joakim Øster, Michael Vestbo.
Iscenesætter: Rikke Lillevang
Musik-/ vokalarrangement: Niels Rahbech
Lys-/scenedesign: Kristoffer Nielsen
Lyddesign: Kristian Kúhnel
Idé og koncept: Michael Bentholm
Produktion: MusicalDanmark
Varighed: 2 timer inkl. 20 min. pause midtvejs.
I denne smukke og foruroligende soloopera får selvskadere, misbrugere, misbrugte, racister og andre af internettets ensomme eksistenser en stemme. LOL består af 10 sange baseret på virkelige opslag på sociale medier.
Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om sære ting, der sker – og altid med noget, der løser sig til sidst. Fem vedkommende og vigtige fortællinger med kærlighed som den røde tråd. Alder fra 5 år.
Med afsæt i Shakespeares Richard III om magtens destruktive potentiale og ambitionens mørkeste sider sætter TEATERGRAD spot på tidløse magtstrukturer og tvivlsom loyalitet i den danske magtelite anno 2025.
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.